Ana Sayfa
Duyurular
Kur’ân’ın Muhteşem Beyan Üslubu Konulu Konferans Gerçekleştirildi
Kur’ân’ın Muhteşem Beyan Üslubu Konulu Konferans Gerçekleştirildi

Kur’ân’ın Muhteşem Beyan Üslubu Konulu Konferans Gerçekleştirildi

Fakültemizde Arapça Öğretimi Öğrenci Topluluğu’nun (Mültekâ Lugati’d-Dâd) katkılarıyla Umman Sultan Kabus Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Saleh b. Ahmed Albusaidi tarafından “Kur’ân’ın Muhteşem Beyan Üslubu” konulu Arapça bir konferans gerçekleştirildi.

Konferans Salonumuzda gerçekleştirilen ve sunuculuğunu Arş. Gör. Semra Kaya Aitaouri’nin yaptığı konferansa Dekanımız Prof. Dr. Ahmet Bostancı, Dekan Yardımcımız Doç. Dr. Şükrü Şirin, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı. Arş. Gör. Semra Kaya Aitaouri, konferansın başında Dr. Saleh Albusaidi’nin özgeçmişi hakkında bilgi verdi. Arapça olarak gerçekleşen konferansı Öğr. Gör. Abdülmelik Yangın Türkçeye çevirdi.

Misafir Öğretim Üyesi olarak bir yıllığına Fakültemizde bulunan Dr. Saleh Albusaidi, konuşmasının başında, Sakarya Üniversitesi gibi köklü bir üniversitede bulunmaktan duyduğu memnuniyetini dile getirdi. Dr. Albusaidi konuşmasında öncelikle Kur’ân-ı Kerim’in Allah kelamı olması ve hiç kimsenin bir benzerini getirememesi üzerinde durdu. Kur’ân’ın harflerden ve kelimelerden oluşmasına rağmen benzerinin getirilemediğini ve hiçbir söze benzemediğine dikkat çeken Dr. Saleh Albusaidi, Kur’ân’ın kendisiyle nazil olduğu Arapçanın da kelime sayısı bakımından çok zengin bir dil olduğunu ifade etti. Dr. Saleh Albusaidi, uygun kelimelerin seçilmesi, her kelimenin uygun yere konulması gibi hususların Kur’ân’ı Kerîm’in belağat özellikleri arasında yer aldığını aktardı. Dr. Albusaidi, konuşmasının devamında “kullanıldığı yere uygun farklı ifadelerin kullanımı”, “takdim ve tehir”, “kelimelerin söylenmesi veya hazfedilmesi”, “ifadedeki incelikler” şeklindeki dört başlık altında Kur’ân-ı Kerîm’in belağatından birçok örnek vererek sözlerini tamamladı.

Program, Dekanımız Prof. Dr. Ahmet Bostancı’nın, Dr. Saleh b. Ahmed Albusaidi’ye günün anısına hediye takdim etmesinin ardından sona erdi.

Fotoğraflar