Ana Sayfa
Duyurular
Prof. Dr. Soner Duman Katar’da Ödül Aldı
Prof. Dr. Soner Duman Katar’da Ödül Aldı

Prof. Dr. Soner Duman Katar’da Ödül Aldı

İslam Hukuku Anabilim Dalı Başkanımız Prof. Dr. Soner Duman, Katar’da düzenlenen Şeyh Hamad Çeviri ve Uluslararası Anlayış Ödülleri Kapsamında Arapçadan Türkçeye çeviri alanında İbn Teymiyye’nin es-Siyasetü'ş-şer'iyye kitabının tercümesi ile 3.lüğü elde etti ve ödülünü Doha’da düzenlenen törenle aldı.

Öğretim Görevlimiz Hülya Afacan da Şeyh Hamad Çeviri ve Uluslararası Anlayış Ödülleri hakemlik sürecinde yer aldı ve Doha’da düzenlenen ödül törenine ve Çeviri ve Kültürleşme Sorunları Sempozyumuna davetli olarak katıldı.

Prestijli çeviri ödülleri arasında kabul edilen ve ilki 2015 yılında gerçekleştirilen yarışma, her yıl Arapçadan İngilizceye ve o yıl için seçilen bir dile ve bu dillerden Arapçaya yapılan başarılı çevirileri ödüllendirmek amacıyla düzenleniyor. Yarışmada bu yıl Arapça ile Türkçe ve İngilizce arasındaki çevirilere ödül verildi. Türkçe böylece 2015 yılından sonra ikinci kez ödül kapsamındaki diller arasında yer aldı. 

2015 yılında İslam Hukuku Anabilim Dalı öğretim üyemiz Prof. Dr. Osman Güman da aynı yarışmada Abdülkâhir el-Cürcânî’nin Delâilü’l-İcâz adlı eserinin çevirisiyle ikincilik ödülü kazanmıştı.

Fotoğraflar