Ana Sayfa
Duyurular
Dekanımız Doğru Tercih Programının Konuğu Oldu
Dekanımız Doğru Tercih Programının Konuğu Oldu

Dekanımız Doğru Tercih Programının Konuğu Oldu

Dekanımız Prof. Dr. Ahmet Bostancı Sakarya Üniversitesi İletişim Koordinatörlüğü tarafından düzenlenen Doğru Tercih programının canlı yayın konuğu oldu.

Programın açılışında konuşan Prof. Dr. Ahmet Bostancı, “Fakültemiz 1992 yılında kuruldu ve bugüne kadar 7 bin 87 öğrenci mezun ettik. Fakültemizde hazırlık sınıfı artı 4 yıl öğrenim görülmekte. Hazırlık sınıfı muafiyet sınavlarımız var. Daha önceden Arapça konusunda belli bir seviyeye ulaşmış öğrencilerimiz sınava girerek başarılı oldukları takdirde hazırlık sınıfından muaf olabiliyorlar.” ifadelerine yer verdi.

Neden Sakarya İlahiyat Fakültesi?

Dekan Prof. Dr. Ahmet Bostancı, “Biz çeyrek asrı geride bırakmış güçlü bir fakülteyiz. Yetkin akademik kadromuz ile kaliteli eğitim sözü verebiliyoruz. Öğrencilerimiz ders dışı etkinliklerle de kendilerini geliştirebiliyorlar. Her hafta Çarşamba Konferansları, ayrıca uluslararası ve ulusal sempozyumlar ve çalıştaylar düzenliyoruz. Türkiye de yurt dışına öğrenci gönderme konusunda en önde gelen fakültelerden biriyiz. Sanat alanında çok yetkin ve önemli hocalarımız atölyelerimiz mevcut. Öğrencilerimiz ders dışında bu etkinliklerden faydalanabilmektedirler. Öğrencilerimizden gelen talepler doğrultusunda farklı alanlarda kurslar açıyoruz. Manzarası çok güzel akıllı bir binamız var. Üniversite Rektörlüğünün ‘Yaşayan Kampüs Projesi’ hayata geçiyor. Ayrıca Sakarya şehri Türkiye’deki mega kentlerin hemen yanı başında çok güzel bir şehir. Mavi ile yeşilin buluştuğu her türlü imkânı olduğu bir şehir. Bütün bunlar bir araya gelince öğrencilerimiz Sakarya ilahiyat Fakültesini tercih etmeli diyorum” şeklinde konuştu.

İş İmkânları

İlahiyat Fakültesinden mezun olan öğrencilerin iş alanlarından bahseden Dekanımız Prof. Dr. Ahmet Bostancı, “Bu alanda da çok avantajlı fakültelerden bir tanesiyiz. Öğrencilerimizin Millî Eğitim Bakanlığı’nda, İmam Hatip Liseleri ve ortaokullarında meslek dersi öğretmeni olarak ve diğer okullarda din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni olarak görev yapma imkânları var. Diyanet İşleri Başkanlığı yine çok geniş istihdam imkânı bulduğumuz bir teşkilat. Öğrencilerimiz burada vaizlik, müftülük, imamlık, Kur’an kursu öğreticiliği, Din İşleri Yüksek kurulu uzmanlığı gibi görevler yapabiliyorlar. İş imkanları bunlarla sınırlı değil tabii ki öğrencilerimiz isterlerse akademisyenliği tercih edebilirler veya Osmanlı arşivlerinde uzman olarak çalışabilirler” şeklinde konuştu. 

Dekanımız Prof. Dr. Ahmet Bostancı sözlerini “Tercih yapacaklara Fakültemizi iş portföyü geniş diye değil, sevdikleri bir bölüm olarak yani bu alanda kendilerini yetiştirmek ve insanlara hizmet etmek istiyorlarsa tercih etmelerini tavsiye ederim. Çünkü alanımız insanlarla iletişim gerektiren, onlara bir şey sunmayı hedefleyen bir alan. İnsanların, öğrencilerin yüreğine dokunmak ve bu yüzden ilahiyatçılığı severek yapmak gerekir” diyerek ve daha geniş bilgi almak isteyenlere sosyal medya hesaplarımızı takip etmelerini ve YouTube kanalımızdaki tanıtım videolarını izlemelerini tavsiye ederek bitirdi.

Programın tamamı aşağıdaki linkten izlenebilmektedir:

https://www.youtube.com/watch?v=DpLu3Mjh0mc&t=1s

 

Fotoğraflar