Ana Sayfa
Duyurular
Hazırlık Sınıfları Bilgilendirme Toplantısı Gerçekleştirildi
Hazırlık Sınıfları Bilgilendirme Toplantısı Gerçekleştirildi

Hazırlık Sınıfları Bilgilendirme Toplantısı Gerçekleştirildi

2020-2021 öğretim yılı Hazırlık Sınıfları Bilgilendirme Toplantısı 14 Ekim 2020 tarihinde gerçekleştirildi.

Konferans Salonumuzda Pandemi tedbirlerine uygun olarak gerçekleşen ve hazırlık sınıfı öğrencilerin de YouTube üzerinden canlı olarak takip ettikleri programa Dekanımız Prof. Dr. Ahmet Bostancı, Dekan Yardımcımız Dr. Öğretim Üyesi Şükrü Şirin, Temel İslam Bilimleri Bölüm Başkanımız Prof. Dr. Süleyman Akkuş, Hazırlık Sınıfları Koordinatörümüz Doç. Dr. Hamza Ermiş ile hazırlık sınıfı hocaları katıldı.

Sunuculuğunu Öğr. Gör. Abdulmelik Yangın’ın yaptığı ve Öğr. Gör. Dr. Seyfettin Haruni’nin Kur’ân-ı Kerîm tilavetiyle başlayan programın açılış konuşması, Dekanımız Prof. Dr. Ahmet Bostancı tarafından yapıldı. Prof. Dr. Bostancı konuşmasının başında yeni eğitim-öğretim yılının öğrenciler ve hocalar için hayırlı olması temennisinde bulundu. Her yıl yüz yüze yapılan tanışma ve bilgilendirme toplantısının pandemi dolayısıyla bilgilendirme ağırlıklı olarak canlı yayınla gerçekleştirildiğini kaydeden Prof. Bostancı, öğrencilere “Kim ilim talep etmek için bir yola girerse Allah Teâlâ ona cennete giden yolu kolaylaştırır” hadis-i şerifini hatırlarında tutarak yola başlamaları tavsiyesinde bulundu ve muvaffakiyetler diledi. SAU İlahiyat Fakültesi’nin Türkiye’de yüksek puanla öğrenci alan İlahiyat Fakültelerinden biri olduğunu kaydeden Prof. Bostancı, yeni öğrencilere tercihleriyle fakültelerine olan güveni bir kez daha ortaya koymaları sebebiyle teşekkürlerini iletti.  Dekanımız Prof. Dr. Ahmet Bostancı, “Fakültemiz her alanda olduğu gibi Arapça eğitimi alanında da iddialı bir fakülte. Çok değerli hocalarımız var. Hazırlık Koordinatörümüz Doç. Dr. Hamza Ermiş hocamızın önderliğinde çok büyük gayretler sarf ediyorlar. Kendilerine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. İnsallah bu gayretlerini bu yıl da sürdüreceklerdir.” şeklinde konuştu.

Öğrencilerden beklentilerinin derslere düzenli bir şekilde devam etmeleri ve hocaların tavsiyesi doğrultusunda derslere günü gününe çalışmaları olduğunu belirten Dekanımız, “İnsana ancak çalıştığının karşılığı vardır” âyetine değinerek ne kadar çaba gösterilirse o kadar güzel sonuçlar alınacağını ifade etti. Hazırlık sınıfında sadece geçmeyi değil Arapçayı güzel bir şekilde öğrenmeyi hedefleyin tavsiyesinde bulunan Prof. Bostancı, yurtdışı değişim faaliyetlerine katılımda hazırlık sınıfı not ortalamasının önemli bir etken olacağını ayrıca İlahiyat Fakültesindeki diğer derslerde de Arapçanın olmazsa olmaz bir unsur olduğunu kaydetti. Geçen yıl hazırlık sınıfında dereceye girip programın sonunda hediye alacak öğrencilere başarılarından dolayı tebriklerini ileten Prof. Bostancı, bütün hocalara emeklerinden dolayı teşekkürlerini ilettikten sonra sözlerini tamamladı.

Devamında konuşan Temel İslam Bölüm Başkanımız Prof. Dr. Süleyman Akkuş, konuşmasında Arapçayı iyi bir şekilde öğrenmenin İlahiyat Fakültesindeki diğer alanlarda başarılı olmanın anahtarı olduğuna dikkat çekti. Hazırlık Sınıfları Koordinatörümüz Doç. Dr. Hamza Ermiş, hazırlık sınıfındaki dersler hakkında, Öğr. Gör. Hülya Afacan da hazırlık sınıfında uygulanacak kur sistemi ve sınavlar hakkında bilgi verdiler. Fakülte Arapça Dil Kulübü’nün (Mültekâ Luğati’d-dâd) yaptığı etkinlikleri içeren bir video gösteriminin ardından hazırlık sınıfında derse giren hocalar kendilerini tanıtarak öğrencilere önemli tavsiyelerde bulundular.

Program, geçen yıl ilk 10 dereceyi alan öğrencilerle canlı bağlantı kurularak Fakültemiz tarafından gönderilen hediyelerin velileri tarafından takdim edilmesinin ardından sona erdi.