Ana Sayfa
Duyurular
Fakültemizde “tefsire Adanmış Bir Ömür: İsmail Cerrahoğlu” Konulu Panel Gerçekleştirildi
Fakültemizde “Tefsire Adanmış Bir Ömür: İsmail Cerrahoğlu” Konulu Panel Gerçekleştirildi

Fakültemizde “Tefsire Adanmış Bir Ömür: İsmail Cerrahoğlu” Konulu Panel Gerçekleştirildi

Fakültemiz ile Sakarya Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde “Tefsire Adanmış Bir Ömür: İsmail Cerrahoğlu” konulu panel düzenlendi.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Aralık Kültür Sanat Etkinlikleri kapsamında Fakültemiz Konferans Salonunda gerçekleştirilen panele Prof. Dr. İsmail Cerrahoğlu onur konuğu olarak iştirak etti. Panele Rektörümüz Prof. Dr. Fatih Savaşan, Sakarya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Doç. Dr. Furkan Beşel, Dekanımız Prof. Dr. Ahmet Bostancı, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Fakültemiz Öğr. Gör. İlyas Şanlı’nın Kur’ân-ı Kerîm tilavetiyle başlayan programın açılış konuşması Dekanımız Prof. Dr. Ahmet Bostancı tarafından gerçekleştirildi. Konuşmasında, İlahiyat Fakültesi olarak ders dışı etkinliklere çok önem verdiklerini ve panelin bu dönemki on yedinci programı oluşturduğunu belirten Prof. Dr. Bostancı, ayda bir ortak yapılan programlar için Sakarya Büyükşehir Belediyesi’ne ve Kültür Dairesi’ne teşekkürlerini iletti. “İsmail Cerrahoğlu hocamız Sakarya’mızın yetiştirdiği çok önemli değerlerden birisi ve Türkiye’de tefsir denilince akla gelen duayen hocalarımızdan. Sakaryalı olan hocamızı Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nin anması uygun olur diye düşündük” şeklinde konuşan Prof. Dr. Bostancı, İlahiyat Fakültesi öğretim üyeleri tarafından bir buçuk sene öncesinden başlatılan İsmail Cerrahoğlu hakkındaki kitap çalışmasının tamamladığını ve bunu taçlandırmak için böyle bir programı düzenlediklerini kaydetti. Prof. Dr. Bostancı, programın gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür ettikten sonra sözlerini tamamladı.

Rektörümüz Prof. Dr. Fatih Savaşan ise konuşmasında “İsmail Cerrahoğlu hocamız gibi değerli büyüklerimizin hayattayken onurlandırılması ve bizim faydamıza sunulması çok önemli” diyerek programın hayırlara vesile olmasını diledi.

Fakültemiz öğretim üyesi Doç. Dr. Ali Karataş’ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen panelin ilk oturumda, İsmail Cerrahoğlu’nun kızı Dr. Öğr. Üyesi Hatice Teber, Prof. Dr. Sadık Kılıç ve Prof. Dr. Muhammed Aydın konuşmacı olarak yer aldı. Doç. Dr. Gökhan Atmaca moderatörlüğünde gerçekleştirilen ikinci oturumda ise Prof. Dr. Halis Albayrak, Prof. Dr. Ahmet Nedim Serinsu, Prof. Dr. İsmail Çalışkan konuşmacı olarak bulundu. Konuşmacılar, Prof. Dr. İsmail Cerrahoğlu’nun tefsir ilmine katkıları, bilim insanı olarak ve ahlaki açıdan nitelikleri, kendisiyle hoca-talebe ilişkisi çerçevesindeki yaşamış oldukları anılar hakkında değerli bilgiler verdiler.

Program, Rektörümüz Prof. Dr. Fatih Savaşan, Sakarya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Doç. Dr. Furkan Beşel ve Dekanımız Prof. Dr. Ahmet Bostancı tarafından Prof. Dr. İsmail Cerrahoğlu’na plaket ve hediye takdimi ile toplu hatıra fotoğrafı çekiminin ardından sona erdi.