Ana Sayfa
Duyurular
Bağımlılıkla Mücadelede Yeşilay
Bağımlılıkla Mücadelede Yeşilay

Bağımlılıkla Mücadelede Yeşilay

Fakültemiz ve Sakarya Üniversitesi Kadın Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (SAÜKAM) işbirliğiyle “Bağımlılıkla Mücadelede Yeşilay” adlı bir konferans düzenlendi.

Fakültemiz Konferans Salonunda gerçekleşen konferansa Yeşilay Genel Müdürü Sultan Işık konuşmacı olarak katıldı.

Sultan Işık, konuşmasında bağımlılığın ne olduğu, nasıl geliştiği, bağımlılık döngüsü, bağımlılık türleri, madde bağımlılığı, alkolizm, sigara, teknoloji ve kumar bağımlılıkları, bağımlılığın risk faktörleri gibi konular hakkında bilgiler verdi. Bağımlılık türlerini sigara – tütün, alkol, uyuşturucu madde, kumar ve teknoloji bağımlılığı olarak sıralayan Işık, sigaranın ise dünyada en yaygın kullanılan bağımlılık yapıcı madde olduğunu söyledi. Son yıllarda yaygınlaşan elektronik sigara konusuna da değinen Işık, elektronik sigaranın normal sigaradan daha da zararlı olduğu uyarısında bulundu.

Bağımlılığa yol açan faktörleri örneklerle açıklayan Işık, okul başarısında düşüş, sosyal becerilerin zayıf olması, ebeveyn-çocuk arasında bağlanma ve ilgi eksikliği, şiddet içeren davranışlar gibi faktörlerin bağımlılığa yol açtığını kaydetti.

Yeşilay’ın ilk olarak 1920 yılında alkol bağımlılığına yönelik olarak kurulduğunu dile getiren Işık, konuşmasının devamında bağımlı olan kişilere destek programından, bağımlılığı önleme faaliyetlerinden ve bu konudaki bilimsel çalışmalardan bahsetti.

Konferansın ardından Fakültemiz Dekanı Prof. Dr. Ahmet Bostancı ve SAÜKAM Müdürü Fakültemiz öğretim üyesi Doç. Dr. Hülya Terzioğlu, Sultan Işık’a hediyelerini takdim ettiler.

 

Haber linki: https://haber.sakarya.edu.tr/bagimlilikla-mucadele-anlatildi-h94942.html

Fotoğraflar