Ana Sayfa
Duyurular
“gençlik ve Gelecek” Konulu Konferans Gerçekleştirildi
“Gençlik ve Gelecek” Konulu Konferans Gerçekleştirildi

“Gençlik ve Gelecek” Konulu Konferans Gerçekleştirildi

Fakültemiz işbirliği ile Sakarya Büyükşehir Belediyesi Aralık Ayı Kültür Sanat Etkinlikleri kapsamında Kocaeli Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdullah Kahraman tarafından "Gençlik ve Gelecek" konulu konferans verildi.

İlahiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen programa Dekanımız Prof. Dr. Ahmet Bostancı, Sakarya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sanat Şube Müdürü Adem Turan, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Konferansın açılış konuşması Prof. Dr. Ahmet Bostancı tarafından yapıldı. Programın bu dönem Sakarya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi ortaklığıyla düzenlenen üçüncü program olduğunu belirten Prof. Dr. Bostancı “İdari ve akademik yönden yoğun programına rağmen bizlerin davetini kırmayarak bugün konferansımızı vermek üzere fakültemize gelmiş olan komşu şehrimiz Kocaeli İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdullah Kahraman hocamıza çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Konuşmasının başında gençliğe istenilen şekilde rehberlik edilemediğini belirten Prof. Dr. Kahraman “Gençlik birçok etkiye açık, gençlerin etkilendiği kaynakların tamamı onlara hem kişiliklerinde hem de mutlu ve müreffeh bir hayat yaşamaları noktasında hem de göz aydınlığı olabilecek nesiller olmaları noktasında çok da doğru yönlendirmeler yapmıyor” dedi.

Konuşması sırasında gençlerin beklentileri ve karşılaştıkları problemlere dair açıklamalar yapan Kahraman, bu beklenti ve problemler karşısında insanların üzerlerine düşen sorumlulukları yerine getirmelerinin gerekli olduğunu ifade etti.  

Gençlerin karşı karşıya kaldıkları en önemli problemlerden birinin değersizlik (nihilizm) olduğunu belirten ve para, statü ve gücün mutluluk vesilesi olarak görüldüğünü kaydeden Kahraman, “Gençlerin en azından bir kısmı bu üçü bir araya gelince mutlu olacağını düşünüyor. Halbuki biz paranın da statünün de gücün de insanlığın mutluluğunda belli bir yeri olmakla birlikte, asla mutlak anlamda mutluluğu getirecek şeyler olmadığını bilmemiz gerekiyor.” dedi.

“Bizim medeniyetimizde piramit sistemi (birbirinin üzerine çıkarak yükselme) değil saf sistemi (yan yana durma) var” diyen Kahraman, konuşmasında gençler üzerinde yapılmış anketlerin sonuçlarına de yer verdi. Prof. Kahraman, “Gençlik var oldukça geleceğimizden ümitli olabiliriz. Ama gençliğin var olması yeterli değil, gençliğin içi değerlerle doldukça geleceğimizi daha iyi inşa edebilir ve onlarla ümitvar olabiliriz” diyerek sözlerini tamamladı.

Programın sonunda ayrıca dinleyiciler tarafından sorulan sorular Prof. Dr. Abdullah Kahraman tarafından cevaplandırıldı.

Program, Prof. Dr. Bostancı’nın Prof. Dr. Kahraman’a hediye takdiminin ardından sona erdi.

Fotoğraflar