Ana Sayfa
Duyurular
Fakültemizde “dünya Arapça Günü Etkinliği” Gerçekleştirildi
Fakültemizde “Dünya Arapça Günü Etkinliği” Gerçekleştirildi

Fakültemizde “Dünya Arapça Günü Etkinliği” Gerçekleştirildi

Fakültemizde Arapça Dil Grubu Öğrenci Topluluğu’nun (Mültekâ Lugati’d-dâd) katkılarıyla “Dünya Arapça Günü Etkinliği” gerçekleştirildi.

İlahiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliğe Dekanımız Prof. Dr. Ahmet Bostancı, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Programın açılış konuşması Prof. Dr. Ahmet Bostancı tarafından yapıldı. UNESCO Yürütme Kurulun tarafından 18 Aralık tarihinin Dünya Arapça Günü olarak ilan edildiğini belirten Prof. Dr. Bostancı, konuşmasında Arapça’nın öneminden bahsetti. Kur’an-ı Kerîm’in ve İslamî ilimlerin kaynaklarının dili olması dolayısıyla Arapça’nın Müslümanlar için çok önemli olduğunu kaydeden Bostancı, “Dünya genelinde Müslümanlar için vahiy dili olarak kabul gören Arapça, kültürel mirasımızın dili olması bakımından da yeni nesiller tarafından öğrenilmesi kaçınılmaz bir dildir” dedi. Bostancı, “Arapça, günümüzde önemini ve dünya dilleri arasındaki etkinliğini gittikçe artıran bir dil olması hasebiyle ülkemizde de günden güne daha büyük bir taleple karşılaşılmaktadır. Arapça Dil Grubu Öğrenci Topluluğumuzu bu anlamlı gün münasebetiyle düzenledikleri etkinlikten dolayı kutluyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

Yoğun ilgi gören program, öğrencimiz Haluk Karakoç’un Kur’an-ı Kerîm tilavetiyle başladı. Ardından Arapça’nın öneminin ve zenginliğinin anlatıldığı bir video izlendi. Öğrencimiz Ammar Nur’un şiir dinletisi ile devam eden programda ayrıca Musa el-Ensari’nin organize ettiği ödüllü Arapça yarışması gerçekleştirildi. Program, Mevlana Değişim Programıyla Ürdün Ceraş Üniversitesi’nde eğitim görmüş olan öğrencimiz Özlem Demir’in izlenimlerini paylaştığı konuşması ve Arapça ilahi dinletisinin ardından sona erdi.

Programın sonunda katılımcılara meşhur Arap yemeği olan felâfil ikram edildi.